TKD Elmélet: Formagyakorlatok, bevezető
A TKD mozgásanyagának egy kiemelt része a formagyakorlatok, avagy koreaiul a tullok (angolul "pattern"). A formagyakorlatok feladata a bázistechnikában elsajátított technikák adott koreográfia szerinti végrehajtása, képzelt támadók és ellenfelek ellen.
Másik, fontos része és előnye a formagyakorlatnak, hogy ezáltal a TKD-s jobban elmélyül a tudásában, a formagyakorlatok végrehajtása közben az agy többi része általában kikapcsol, és csak a formagyakorlat pontos, dinamikus, erős és szép végrehajtására koncentrál. Felfogható ez így egyfajta meditációnak is, melyben a TKD-s átadja tudatát a harcművészetnek. Sok harcművészetben erősen kihangsúlyozzák a filozófiai vonatkozásait és kötődéseit is a formagyakorlatoknak.
A Taekwon-do összesen 24 formagyakorlatot ismer, melyek a nap 24 óráját jelképezik. A gyakorlatok mind önálló névvel rendelkeznek, melyeket többnyire híres emberekről kapták. A 24 gyakorlatot két, úgynevezett "előkészítő formagyakorlat" előzi meg, melyek a Sajoo Chirugi, illetve Sajoo Makgi nevekre hallgatnak (Négyirányú ütés, négyirányú hárítás).
A koreográfiákat, technikákat maga Choi Hong Hi alapító Nagymester állította össze, illetve nevezte el, mindegyiknek saját története van, melyet a Taekwon-dosnak tudnia kell.
Az alábbiakban magukról a formagyakorlatokról, illetve azok történeti hátteréről olvashattok, ha követitek a lenti linkeket.
0. Előkészítő formagyakorlatok
Formagyakorlatok